Adventní čas

Děti z MŠO se pilně připravují na adventní čas, kdy budou péct perníčky, nebo cukroví a zpívat koledy. Také zdobení vánočních stromečků a tříd je pro nás velmi radostnou událostí. Proto se všechny děti těší na čtyři týdny před Štědrým dnem, kdy začíná advent – období půstu, zklidnění a příprav na oslavy narození Ježíška. Dále děti čeká společné vánoční tvoření s rodiči a očekávání dárků pod stromečkem v podobě nových her, stavebnic a hraček v každé třídě MŠO.

Adventní čas je rozdělen na čtyři neděle – železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou. Připomínáme si, že přípravy na Vánoce se postupem času rozrůstaly o nové rituály a zvyky. Velmi rádi podporujeme tradice a slavnosti v mateřských školách, některé jsou spojeny s nejstaršími tradicemi našich předků, kteří slavili zimní slunovrat.

Víte že…

  • Kromě adventních věnců se domovy zdobily i jednoduchými věnci bez svící. Vyráběly se z různých rostlin a měly zajistit svému majiteli štěstí, lásku, zdraví a bohatství.
  • Na svátek svaté Barbory (4. prosince) se dodnes řežou tzv. „barborky“. Uřezané větvičky stromů a keřů, které mohou vykvést, svobodné dívky vkládají do vázy – a když do Vánoc větvička vykvete, předpoví tak brzkou svatbu.
  • V předvečer svátku sv. Mikuláše obchází děti Mikuláš s čertem a andělem.
  • V době adventu se domy zdobí jmelím, které má přinášet štěstí a požehnání celému domu. V zemích s keltskou tradicí se k adventní vánoční výzdobě přidává také cesmína a břečťan, které domov chrání před duchy.
  • Na začátku adventu se pečou perníčky – adventní čas totiž odpovídá době, kterou perníčky potřebují ke svému změknutí. Následně se zdobí, konzumují, nebo se použijí k ozdobení domu.
  • Během adventu se také peče vánoční cukroví. Pečení cukroví vychází z pohanské tradice oslav slunovratu – cukroví plnilo ochrannou funkci.
  • Od roku 1986 se v Betlémské jeskyni zapaluje plamínek, který se díky skautům a dobrovolníkům šíří po světě jako Betlémské světlo. Určitě v blízkém okolí najdete organizaci, která Betlémské světlo dovezla. S lucerničkou si pro něj můžete zajít a přinést si ho domů.
  1. Na první adventní neděli zapalujeme první fialovou svíčku, tzv. svíci proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíška.
  2. Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky.
  3. Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz.
  4. Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj. Čtvrtá adventní neděle připadá na Štědrý den.

Skip to content